Скільки місця займає професіоналізм?

Скільки місця займає професіоналізм?

Дуже багато HR-порад стосуються кількості сторінок в резюме. Хтось рекомендує тільки одну, хтось не проти й шість сторінок прочитати. Кандидати читають різні поради й не можуть з цим питанням розібратися.

Більшість же професійних порад радять користуватися правилом: кількість сторінок в резюме залежить від кількості років досвіду, навичок, спеціалізації, професії, освіти кожної окремої людини. Це питання індивідуальне і не підлягає стандартизації.

Якщо ви вчора ще були студентом і ніде ще не працювали, то так, одна сторінка підійде. Але якщо у вас знання, досвід, освіта й 10 місць роботи, то знадобиться відповідно більше місця.

Рекрутерам приходиться бачити різні резюме. Але резюме, де на одну сторінку втиснули 30 років досвіду на чотирьох великих промислових підприємствах й три вищі освіти, виглядає трохи дивно.


”А великі компанії просять на одну сторінку”

Не знаю звідки пішов міф про резюме на одну сторінку і для чого так робити. Кажуть, що і сьогодні деякі великі іноземні компанії не розглядають резюме, яке займає більше, ніж одну сторінку. Але от жодному із сотень моїх кандидатів, які подавалися в різні компанії у країнах Америки та Європи, не відмовили зі словами "Та ні, дякуємо. Щось воно у вас завелике. У нас немає стільки паперу в принтері". Нормальні та адекватні компанії не відмовляють професійним кандидатам через формальності.

Можливо колись давно якась велика компанія вирішила розглядати всіх кандидатів, які подалися на вакансію. Тому вони вимагали резюме на одну сторінку, де було б вказано ім'я кандидата, його контакти, назва посади й перелік компаній, де він працював раніше. В принципі, якщо компанія не має на меті зробити попередній відбір кандидатів по резюме, а просто запрошує всіх на співбесіди, то і занадто багато інформації їм там і не потрібно. Або якщо рішення про найм “свого“ кандидата вже прийняте й подальші співбесіди просто формальність, щоб витримати процедуру.

Бізнес-процеси та професії за останній десяток років дуже змінилися. З'явилося більше можливостей для навчання та освоєння різних професій. Змінити роботу простіше. Отримати нову професію теж простіше.

Якщо раніше люди могли десятиліттями працювати на одному підприємстві та на одній посаді, то зараз вимоги й пріоритети професіоналів змінилися.

Все змінюється. Окрім поради про одну сторінку резюме.

Знаю і сама теж чула, що деякі іноземні консультанти та рекрутери рекомендують робити резюме на одну сторінку. Але мені дуже не подобається, що вони не пояснюють чому саме так і на що це впливає. Скоріше за все це дуже давня і вже неактуальна порада, яка просто переходить з рук в руки без жодних пояснень та сучасних причин.


Чи писати на одну сторінку?

Резюме варто писати на одну сторінку, якщо все написане поміститься на одну сторінку без погіршення якості тексту. Ще раз прочитайте — без погіршення якості тексту. І ще раз — без погіршення якості тексту.

Втиснути 40-й розмір ніг у черевики 36-го розміру якось та можна, але якість чогось від цього точно постраждає. Так само з резюме. Можна втиснути 20 років досвіду на одну сторінку, але якість від цього постраждає.

Обрати шрифт розміром 6 чи 8, прибрати всі можливі межі, не зробити жодного відступу та абзацу, втиснути якусь важливу інформацію десь збоку у третій ряд — це все можна. Але для чого?

На співбесідах наймаючі менеджери часто питають кандидатів, що ті оберуть, якби прийшлося: якість чи швидкість. "Щоб ви обрали: швидко зробити роботу без належної якості чи порушити строки, але виконати все якісно". Відсотків 90 кандидатів відповідають, що якість для них на першому місті, але вони залишилися б на роботі допізна, вийшли б у вихідний, але постаралися б виконати роботу дуже якісно і в строк.

Рекрутер чи наймаючий менеджер може після цієї відповіді взяти резюме і поставити те саме питання: "Щоб ви обрали: виконати чиюсь пораду чи зберегти якість документу?". В деяких резюме якість може бути не те, що на останньому місці пріоритетів, а взагалі не в списку.

Резюме з розміром шрифту 8 читати дуже важко. Добре, що електронний документ можна хоч якось збільшити, але що робити директору компанії чи наймаючому менеджер, який отримав це резюме у роздрукованому вигляді, я не знаю. Напружувати зір і читати це уважно мало хто наважиться.

Та й що там можна розібрати. Про структуру й послідовність викладення інформації теж говорити не приходиться. Найчастіше в скупченій інформації структури немає або вона умовна й взагалі нічим не допомагає читачу.

Чи писати на 6 сторінок?

Можна все, але зі збереженням якості та актуальності інформації.

Коли людина йде на побачення, то вона не розповідає якою була десять років назад. Не розповідає деталі з ким дружила, у яких костюмах ходила і на якому авто їздила багато років тому. Зазвичай людина розповідає про те, якою є зараз.

Для резюме це теж актуально. Хронологію подій і місць роботи можна залишити, а от деталі, які не мають стосунку до того, яким професіоналом кандидат є зараз, можна опустити.

Є ризик, що все написане в резюме може бути використане проти кандидата. Є дуже великий шанс, що про це все може зайти мова на співбесіді. На пусті й непотрібні розмови витратиться дорогоцінний та обмежений час співбесіди.

Поки кандидат буде розповідати давні деталі, вичерпається час, де він може запитати про майбутню роботу, проект, колег чи умови роботи. Наслідки відомі багатьом — кандидат виходить на нову роботу і не розуміє, як взагалі міг опинитися у компанії, де все зовсім не так, як він сподівався.

У резюме варто написати настільки мало інформації, щоб вона не займала час і настільки багато, щоб її вистачило для того, щоб роботодавець прийняв рішення про найм кандидата. Це складна задача, але, дякувати Богу, я є свідком того, як щодня хтось із моїх кандидатів з цим справляється дуже успішно. І тоді це резюме перетворюється на мистецтво, яким можна милуватися й перечитувати десятки разів.

Зробіть собі резюме, яке рекрутери й керівники захочуть перечитати ще і ще. Це складна задача, але воно того варте.

Дизайн

У світі існують професіонали, які спеціально дбають про якість документів та різних текстів. Над книгами, журналами, газетами, рекламними матеріалами, сайтами, працюють команди професіоналів, які дбають про те, щоб читач:

- захотів прочитати інформацію
- зміг її прочитати
- запам'ятав чи проаналізував.

Тип шрифту, розмір шрифту, відступи, креслення, колір тексту тощо — все має певне значення та вплив на читачів. На думку спеціалістів неважливого тут немає.

Рекрутер чи наймаючий менеджер не оцінюють спеціально шрифти та дизайн. Навіть для дизайнерських вакансій оцінюють приклади робіт у портфоліо, а не резюме кандидата-дизайнера.

Але рекрутер і наймаючий менеджер повинні правильно зчитати інформацію, правильно її зрозуміти та правильно запам'ятати. А це вже в інтересах кандидата й напряму впливає на долю кожного конкретного кандидата. І з цим допомагає дизайн.

Тому, потурбуйтеся про якість інформації, яку ви надаєте своєму майбутньому роботодавцю. Не тільки про якість змісту, але і якість форми. Щоб резюме було приємно та зручно читати. Бо 8-й шрифт і сірий колір тексту з безліччю графічних знаків, посилань, підкреслень, курсивів — це точно не сприяє якісному читанню, а лише відволікає увагу від цінного.

Світові дизайнери рекомендують у будь-якому тексті обрати один єдиний основний шрифт певного типу, розміру та кольору. Й ще один чи два спеціальних, щоб виділити заголовок чи головне у тексті. В резюме це можуть бути ім'я кандидата та назви професій з компаніями чи якісь важливі ключові навички.

Психологія

Криміналісти, які допомагають розслідувати злочини, кажуть, що за документом, який склала якась людина, можна визначити все: її приблизний вік, стать, рівень освіти, її соціальний рівень, її професію, регіон проживання, її емоційний стан у момент написання, її звички чи схильності. Все, що робить людина, має свою причину і сліди.

Так само з резюме. Рекрутер, який щодня бачить сотні резюме може відрізняти певні ключові особливості й бачити хто та у якому емоційному стані писав своє резюме.

Тому, ще на початку роботи кар'єрним консультантом, я відмовилася від ідеї писати резюме замість когось. Я можу його трохи виправити чи змінити якесь слово. Але писати все повністю повинен кандидат своєю рукою, бо він передає цьому тексту частину себе і свого справжнього професіоналізму.

Вигляд резюме має значення і по ньому можна зчитати, наприклад, яка самооцінка у кандидата. Є кандидати, які наче ховаються від усього світу за отим дрібним шрифтом. Ці люди страждають через відсутність запрошень на співбесіди. Безрезультатно ходять роками на співбесіди. Вони розвиваються і мають гарні знання, навички та здібності. Вони мають високий рівень професіоналізму і заслуговують на гарну роботу, але всі ці переваги пишуть так, що це мало хто може прочитати.

Я не психолог і не можу знати причини чому це відбувається, але я точно знаю у чому це виражається.

Професіоналізм займає місце.

Професія людини займає величезну частину її життя. Її часу. Її думок. То чому б не зайняти нею частину свого резюме. Хоча б трохи більше, ніж одну сторінку. Якщо ж вже так вийшло, що вам є там про що написати.

Результати експерименту "Місяць без коментарів"

Результати експерименту "Місяць без коментарів"

Коли власник бізнесу знову стає підлеглим

Коли власник бізнесу знову стає підлеглим